Dieta Lemon detox


Jedną z trudniejszych do przejścia diet jest dieta lemon detox. W ogromnym stopniu przypomina ona głodówkę, gdyż pozbawiona została wszelkich stałych pokarmów.

 

Powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Pomocne mogą okazać się również porady doświadczonego dietetyka.

 

Cała dieta opiera się na napoju, który roboczo możemy nazwać lemoniadą. Przygotowuje się ją z wody, świeżo wyciśniętego soku z cytryny, syropu klonowego i pieprzu Cayenne. Pomocniczo można stosować herbatki przeczyszczające, np. z liści senesu, które zapobiegną zaparciom.

 

Przepis na koktajl cytrynowy
3/4 szklanki wody źródlanej bądź mineralnej
wyciśnięty sok z połowy cytryny
2 łyżeczki syropu klonowego
szczypta pieprzu Cayenne

Koktajl cytrynowy - dieta lemon detox

Każdy z tych składników ma pewne zadanie do spełnienia.

 

Dla organizmu człowieka dużo ważniejsza niż pokarmy stałe jest gospodarka wodna. Bez płynów organizm sobie nie poradzi, dlatego w czasie stosowania każdej diety tak ważne jest dostarczenie odpowiednich ilości wody. Zaleca się picie przynajmniej dwóch litrów płynów dziennie. Z drugiej strony, nie można przyjmować zbyt dużej ilości płynów, gdyż zaburzeniu może ulec równowaga jonowa, na czym ucierpi układ nerwowy.

 

Sok z cytryny pomaga zachować odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jest to pojęcie niedoceniane, lecz bardzo istotne z punktu widzenia odporności i możliwości wystąpienia wielu jednostek chorobowych.

Organizm człowieka przystosowany jest do wyższych wartości pH. Od 7,35 do 7,45 dla krwi. Znaczne odchylenia od tych wartości, czy to w stronę alkaliczną, czy kwaśną, drastycznie zmieniają warunki reakcji fizjologicznych, w skrajnych wypadkach doprowadzając nawet do śmierci.

Rozpatrując dietę człowieka na produkty zakwaszające i alkalizujące, zaleca się, aby druga grupa stanowiła około 70% składników.

Mimo kwaśnego charakteru samego soku, produkty trawienia soku z cytryny powodują alkalizację pH organizmu, zbliżając je do ideału.

 

Syrop klonowy jest doskonałym źródłem cukrów potrzebnych do pracy mózgu.

 

Pieprz Cayenne jest jedną z ważniejszych przypraw stosowanych przez ludzkość. Ma silne właściwości pobudzające, lecz mimo to nie wywołuje reakcji alergicznych. Ma zbawienny wpływ na układ trawienny, działa oczyszczająco, przeciwdziała zaparciom i wzdęciom, rozluźnia napięcia mięśni jamy brzusznej. Jeśli jesteś w stanie spożywać większą ilość tej przyprawy, możesz zrezygnować z dodatkowych ziół przeczyszczających.

 

Mimo zawartości pewnych ilości cukrów, dieta ta jest bardzo uboga w kalorie, przez co wyniszczająca. Nie zawiera również odpowiednich ilości mikro i makroelementów. Z tego względu, w przypadku osłabienia organizmu może doprowadzić do kolejnych komplikacji.

Cytryny w naturze
Źródło: SXC.hu; Autor: MissFran

Wielu lekarzy nie zaleca diet oczyszczających w postaci głodówek bądź innych podobnych do diety lemon detox. Lepszym rozwiązaniem, a często również o dłużej widocznym efekcie, jest stosowanie diety zbilansowanej odpowiednio do potrzeb danego organizmu. Na efekt diety i odtrucie organizmu będzie trzeba poczekać nieco dłużej, jednak po zakończeniu diety występuje mniejsze ryzyko na szybki powrót do wcześniejszych schematów żywieniowych.

 

Grupa docelowa diety lemon detox

 

Mimo niebezpieczeństwa, istnieją grupy osób dla których dieta lemon detox jest dietą idealną. Są to osoby uzależnione od pewnych produktów żywieniowych, choćby od słodyczy. Jednak nie wszyscy.

Podobne kuracje z natychmiastowym odstawieniem substancji uzależniającej przynoszą pozytywne efekty w przypadku palaczy bądź narkomanów.