Dieta oczyszczająca


W dzisiejszym społeczeństwie wygląd, a zatem i zdrowie stały się bardzo ważnym aspektem relacji międzyludzkich. Choć nie ocenia się książki po okładce, trzeba przyznać, że pozytywne pierwsze wrażenie może otworzyć wiele drzwi.

Współczesne kosmetyki bardzo intensywnie wkraczają w kolejne warstwy organizmu człowieka. Strefy, których nie potrafią zmodyfikować kosmetyki, poprawiane są przez zabiegi i operacje kosmetyczne. Nie zawsze jednak są one w stanie spełnić oczekiwania.

Dieta detox, inaczej dieta oczyszczająca jest dietą pomagającą odzyskać siły witalne, energię do życia oraz zdrowie fizyczne jak i psychiczne bez stosowania kolejnych środków farmakologicznych.

Polega na oczyszczeniu organizmu przez odstawienie szkodliwych substancji i zbilansowanym żywieniu. Może być jednocześnie pełnowartościową dietą, która pozbawiona jest jedynie mało wartościowych i ciężkostrawnych elementów.

Sok cytrynowy w diecie detox

Żródło: SXC.hu

W obrębie szerokiego kręgu użytkowników diet, dieta detox kojarzona jest głównie z jedną jej odmianą, dietą sokową. Jest to dieta płynna, pozbawiona wszelkich stałych pokarmów. Posiłki stanowią soki owocowe oraz soki i wywary warzywne.

Trudniejszą odmianę tej detoksykacji stanowi dieta lemon detox. Jej podstawę stanowi napój przygotowany z cytryn, syropu klonowego i pieprzu cayenne, przyjmowany od kilku do kilkunastu razy dziennie w zastępstwie wszystkich posiłków.

Skuteczność oczyszczania organizmu wynika z trybu życia, jaki obecnie prowadzi większość ludzi w krajach rozwiniętych. Zanieczyszczone środowisko, wysoko przetworzone pożywienie, łatwo dostępne używki. Wszystkie te elementy niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, nasze zdrowie jak i samopoczucie uzależnione od wydzielania wielu związków.

Otaczające nas toksyny mogą wywoływać wiele chorób, nie tylko tak pospolite dziś problemy jak bóle głowy, cellulitis czy zgaga. Również poważniejsze jednostki chorobowe, tj. bezsenność, zmiany nastrojów, arterioskleroza czy problemy ze wzrokiem.

Uświadomienie sobie w jakim stopniu istotne jest dla nas i naszych najbliższych odtruwanie organizmu i stosowanie odpowiednio dobranej diety detox jest kluczowym punktem, kierującym nas w stronę lepszego wyglądu, wyższej odporności i lepszego samopoczucia.

Mimo swych zalet, zarówno dieta oczyszczająca ma wielu przeciwników, gdyż w zależności od formy, może należeć do jednych z trudniejszych diet. Dieta lemon detox nie jest jednak dietą do codziennego stosowania. Jej zadaniem jest pomóc w konkretnych przypadkach i nie jest skierowana do każdego odbiorcy. Większość jednak osób może poddać się działaniu diety oczyszczającej.

Zdrowa dieta oczyszczająca

Istnieją grupy zagrożenia, którym dieta odtruwająca, szczególnie jej trudniejsza odmiana, mogłaby przynieść więcej złego niż dobrego, o czym należy pamiętać podejmując decyzję rozpoczęcia diety.

Dzieci, kobiety ciężarne i karmiące piersią, osoby starsze, przewlekle chore i w okresie rekonwalescencji, dietę mogą przeprowadzić jedynie po konsultacji z lekarzem i jego zgodzie. W grupach tych zazwyczaj jednak jest ona nie zalecana. W każdym wypadku warto skorzystać z porad doświadczonego dietetyka, który może wybrać łagodniejszą formę diety, odpowiednio dostosowaną do potrzeb organizmu.