Program diety sokowej na 1 dzień


Dietę sokową rozpoczyna się okresem wstępnego przygotowania organizmu. Są to dwa do trzech dni diety oczyszczającej, z której wyklucza się wszystkie inne produkty, poza owocami i warzywami. Przed samym rozpoczęciem diety, należy również oczyścić jelita z resztek pokarmowych, które mogłyby zalegać w jelitach.

Po tym wstępie do diety sokowej, możecie przystąpić do diety właściwej.

Sokowa dieta detox – program jednodniowy

Pierwszym elementem rozpoczynającym dietę oczyszczającą jest sen. Nie każdy bierze ten czynnik pod uwagę, a jest on dość istotny. Dieta ta jest uboga w kalorie, co za tym idzie, może nieco osłabić organizm. Odpoczynek i odpowiednia ilość snu pomogą w utrzymaniu energii życiowej na prawidłowym poziomie.

Pyszny sok marchwiowy
Źródło: SXC.hu

Godzina 8 rano – prowadzenie diety zaczyna się od wypicia szklanki herbatki ziołowej. Aby nie angażować zanadto układu pokarmowego, herbata powinna być ciepła. Wystrzegajcie się napojów gorących lub zimnych.

Jeśli wstajecie wcześniej, czy to do pracy, czy odprowadzić dzieci do szkoły bądź przedszkola, pierwszą herbatkę wypijcie wcześniej. Nie spacerujcie na czczo.

Godzina 9 lub 10 – czas na pierwszą porcję soku owocowego. Wskazane jest jego rozcieńczenie wodą w stosunku 1:1. Jeśli nie masz problemów z wątrobą, wybierz sok, który lubisz. Jeżeli obowiązuje Cię dieta wątrobowa, najlepszym rozwiązaniem będzie wybrać coś odpowiedniego dla tego organu: sok cytrynowy, jabłkowy, pomarańczowy lub winogronowy.

Godzina 13 – to czas odpowiedni na pierwszą porcję soku lub bulionu warzywnego. Najlepiej wykorzystać tu regulującą pracę układu trawiennego marchew oraz seler i pietruszkę o właściwościach oczyszczających. Podobnie jak sok owocowy, zaleca się jego rozcieńczenie.

Wywar uzyskuje się przez zagotowanie dwóch do trzech filiżanek jarzyn pokrojonych na niewielkie cząstki. Po krótkim gotowaniu na małym ogniu płyn trzeba przestudzić i dopiero wtedy wypić.

Godzina 16 – wypij kolejną aromatyczną herbatkę.

Godzina 19 – na kolację wybierz sobie rodzaj soku, owocowy lub warzywny, także rozcieńczony wodą.

Przed snem należy oczyścić jelita z resztek pokarmowych. Najlepiej sprawdza się tu lewatywa. Jeśli nie masz uczulenia na rumianek, możesz go zastosować w celu odkażenia przewodu z ewentualnych szkodliwych drobnoustrojów.

Soki owocowe stosowane w diecie detox
Źródło: SXC.hu

Aktywność fizyczna podczas diety sokowej


W związku ze zmniejszoną podażą kalorii aktywność fizyczna osób bardzo aktywnych powinna być ograniczona, jednak nie całkowicie. Ruch jest wskazany, jednak w formie spacerów lub lekkiej gimnastyki.

Nie zapomnij o słońcu potrzebnym dla Twojego metabolizmu i świeżym powietrzu. Wzmogą one proces oczyszczania organizmu

Zakończenie diety

W zależności od możliwości i wcześniejszego przygotowania, dietę sokową prowadzi się od 3 do 10 dni. Po tym okresie konieczny jest kolejny etap przejściowy, który przygotuje organizm do trawienia stałych pokarmów. O okresie wychodzenia z diety sokowej przeczytasz w przytaczanym artykule.